Končí kralování Tesly v jejím segmentu?

Segment luxusních elektromobilů má v současnosti jasného panovníka. Je jím americká Tesla, která však nemá tento prim vůbec jistý. S nástupem zaběhlých výrobců to bude mít čím dál tím těžší.

Tesla jako jasný leader

Éra elektrifikace automobilů byla zcela jistě zahájena Teslou. Ta si i nadále drží prvenství v segmentu luxusních elektromobilů a náležitě z této pozice těží. Před konkurencí je vždy o krok napřed a platí za jedničku. Do jejího rybníčku však začínají připlouvat nové rybky od Automobilek Audi, BMW či Mercedes a ty její pozici začínají ohrožovat. Potvrzuje to i studie společnosti PA Consulting.

Ta se zaměřila na sílu jednotlivých výrobců v oblasti elektromobility. Na základě získaných údajů přišla s tvrzením, že Tesla v příštím roce bude sice stále nejsilnějším výrobcem elektromobilů, ovšem již za dva roky se její pozice výrazně změní. V roce 2021 na tom bude již lépe Daimler, tedy značka Mercedes, za kterým bude následovat BMW a také aliance Renault-Nissan-Mitsubishi. Tesla by pak měla najedou být až na sedmém místě.

Složité počty

Společnost vycházela hned z několika faktorů. Tím prvním byl potenciál elektromobility na základě technologie a strategie jednotlivých automobilek, dále technika, baterie, sítě dodavatelů, finanční síla, nebo partneři. Každá oblast by měla mít jiný vliv na celkové hodnocení, třeba technika a strategie se na výsledku podílí z 30%, dodavatelská síť pak z 15%.

Každá automobilka mohla získat nejvíce 100 bodů. Tesla si pro příští rok připsala 82 bodů, ovšem v roce 2021 bude mít Daimler již 88 bodů. Na úplně opačném konci žebříčku pak zůstává skupina FCA. Tesla tak bude muset pořádně zabrat a zapracovat na sobě a svých modelech. Protože již nyní se říká že Jaguar F-Pace pro ní bude velkým vyzyvatelem.