Dacia slaví 50 let

Půl století jsou vozy Dacia na evropském trhu. Za 50 let si prošla celou řadou výrazných změn, které z ní nakonec udělaly konkurence schopnou automobilku, která má zákazníkům co nabídnout.

Od malého k velkému

Historie značky Dacia se začala psát v roce 1965, kdy rumunská vláda plánovala založení vlastní automobilky. Problémem však bylo minimum zkušeností a proto se rozhodli využít výrobních licencí Renaultu.  A původně měla být zahájena výroba modelem 12.

Problém však spočíval v tom, že Renault 12 ještě nebyl připraven, zatímco rumunská továrna již ano. Bylo tedy zapotřebí nalézt jiný model se kterým bude výroba zahájena a volba padla na Renault 8, který se těšit velké popularitě především díky své dostupnosti. Během tří let automobilka vyprodukovala 37 tisíc kusů tohoto modelu, který nazvala Dacia 1100. V roce 1969 pak přišel na řadu onen Renault 12 označovaný jako Dacia 1300, který se stal velmi oblíbeným a jeho produkce trvala až do roku 1971.

Dějiny psané Renaultem

V roce 1999 přišla pro Dacii největší změna. Její většinový podíl zakoupil Renault, který začal do automobilky mohutně investovat. Zmodernizoval továrnu, zvýšil rychlost produkce a také její kvalitu. Plodem jeho snah byla Dacia SupeRNova, které se vyrobilo a prodalo přes 60 tisíc kusů.

Dacia si však vzala za cíl vyrábět vozy, které si budou moc dovolit široké vrstvy obyvatel a nebudou již muset kupovat ojetiny ze západu. Výsledkem tak byla první generace Loganu z roku 2004. Produkce a prodeje velmi rychle předčili všechna očekávání a Renault se rozhodl Dacii přivést i na západní trh. V roce 2008 posílili prodeje díky novému modelu Sandero a poté přišla Dacie se svým nejúspěšnějším modelem, kterým se stalo SUV Duster. Jeho oblibu potvrdil také ten fakt, že se jedná o první automobil značky, který byl prodán v počtu přesahujícím 1 milion kusů.