Oprava a repase turbodmychadla

Turbodmychadlo je zařízení sloužící k přeplňování vznětových i zážehových motorů. Jeho efekt spočívá ve zvýšení výkonu a točivého momentu díky přísunu většího množství vzduchu do spalovacího motoru.

Princip fungování turbodmychadla

Při použití turbodmychadla se jedná o přeplňování motoru pouze výfukovými plyny, tedy bez mechanického pohonu. Turbodmychadlo je poháněno turbínou a účinku se dosahuje až ve středních nebo vyšších otáčkách motoru. Protože výfukové plyny na základě své setrvačnosti nemohou sledovat rychlé změny zatížení, jsou patrné zpožděné reakce. Výhodou turba je jeho práce s malými ztrátami a neodebrání užitečné energie pro svůj pohon.

Regenerace a servis

Touto činností se zabývá společnost TurboExpert, která provádí opravy turbodmychadel pro osobní vozidla a dodávky. Pro regeneraci a repas turba používá součástky špičkové světové kvality, stejně tak pro vyvažování rotorů turbodmychadel. Firma má k dispozici vyvažovací stroje společnosti Schenck. Pro nastavení proměnných geometrií VNT/VTG v turbodmychadlech a těsnění West Gate používá stroje VISCOM Automotive GmbH. K provedení regenerace a repase turbodmychadel na nejvyšší světové úrovni přispívá kromě špičkového vybavení také víceúrovňová kontrola kvality. Firma má na skladě více než 20 tisíc nejrůznějších typů turbodmychadel, která může na žádost objednatele kdykoliv regenerovat.

Výhody regenerace turba

Pokud si budete chtít pořídit turbodmychadlo, je z výše uvedených informací zcela zřejmé, že regenerace je rozhodně výhodnější než nové či použité turbodmychadlo. Pokud dáte přednost regenerovanému turbodmychadlu před novým nebo použitým, můžete totiž ušetřit na nákladech až 70%. Přitom má turbodmychadlo po regeneraci naprosto stejné parametry jako nové. Použité turbodmychadlo se nevyplatí, jelikož lze pouze ručně zkontrolovat, zda je něco uvolněné. Nelze ani kontrolovat stav tělesa a ložisek, která mají velký vliv na účinnost turbíny.