Aston Martin ve vzduchu

Aston Matin je proslavený svými supersportovními vozy, ovšem momentálně se u něj pracuje i na jiném velmi originálním projektu, kterým je letoun s kolmým startem i přistáním.

Zajímavý nápad

Název projektu je Aston Martin Volante Vision Concept. Jedná se o luxusní verzi malého letounu s kolmým startem i přistáním, k jehož pohonu slouží výhradně elektrický motor a o řízení se starají autonomní systémy. Létající stroj je určen pro tři osoby a jedná se o výsledek spolupráce designerského centra automobilky Aston Martin spolu s univerzitou v Cranfieldu, Cranfield Aerospace Solution a leteckou divizí Rolls-Roycu, která však nemá s automobilkou nic společného.

Technická zajímavost

Mnoho informací o tomto konceptu nemáme, ale výrobci prozradili, že při jeho návrhu byly použity nejnovější poznatky z oblasti letectví, elektrických pohonů a autonomních systémů.

Design letounu byl navržen především lidmi z Astonu a tak se může pochlubit dynamickými liniemi, které evokují jak klasické stíhací letouny, tak také modely známé britské automobilky, především pak její model Valkyrie, který je top špičkovým hypersportem značky.

Budoucnost

Prezident a generální ředitel Astonu Andy Palmer se nechal slyšet, že letoun bude představovat budoucnost pro města. Ta se dle jeho slov budou stále více utápět v problematice přehuštěnosti v ulicích, kde se budou pohybovat vozy, automobily a MHD. Letoun by dle jeho slov mohl pomoci vyřešit problém přesunu na krátké vzdálenosti ve městech i mimo ně.