Ako zvýšiť výkon

Milujete autotuning? Prinášame vám rady, ako zvýšiť výkon vášho motora.

Metóda 1: Prívod studeného vzduchu

Vylepšenie prívodu vášho vozidla je jednou z najjednoduchších metód na dosiahnutie väčšej sily. Spravidla sú továrenské nastavenia pre prívod veľmi efektívne, ale v niektorých prípadoch bude lepšie kúpiť prívod pre motor. Tieto zostavy využívajú voľne prúdiaci vzduchový filter, ktorý umožňuje prevzdušnenie motora. Na správne fungovanie potrebuje prívod vzduchu z trhu s autodielmi náležitý tepelný štít; v opačnom prípade sa bude nasávať horúci vzduch z motorového priestoru a to zabráni akémukoľvek zvýšeniu výkonu.

Metóda 2: Výkonový výfuk

Výkonný výfuk je jednou z najdôležitejších tuningových úprav. Rovnako ako výkonný prívod, tak aj výkonný výfukový systém je navrhnutý tak, aby umožnil lepšie prúdenie ako pri pôvodnej zostave. Výfuky z autotuningových obchodov sú zvyčajne hlasnejšie ako komerčné, ale môžu tiež ušetriť pár eur. V závislosti od použitia vášho vozidla môžu ďalšie komponenty výfukov maximalizovať benefity akéhokoľvek výfukového systému.

Metóda 3: Softvér

Toto je pravdepodobne nákladovo najefektívnejší spôsob, ako pridať výkon do moderného automobilu. Keď výrobca vyrába vozidlo, ECU (riadiaca jednotka motora) je často naladená konzervatívne, aby sa mohlo používať palivo nižšej triedy a aby sa minimalizovalo určité zaťaženie vnútorných komponentov motora.

Softvér pre autotuning je navrhnutý tak, aby v plnej miere využíval výhody vášho motora úpravou načasovania zapaľovania tak, aby sa vyrovnala dodávka energie (často vyžaduje prémiový benzín). Mnohé vozidlá s preplňovaným motorom vidia značné benefity pri autotuningu ECU, pretože to tiež umožňuje turbodúchadlu vytvárať väčší tlak pre zvýšenie tlaku, čo sa rovná väčšiemu výkonu.

Ak sa rozhodnete ísť softvérovou úpravou, nezabudnite si ju kúpiť od renomovaného tunera, pretože motory sú veľmi citlivé na zmeny. Autotuning sa často vykonáva v „etapách“, čo znamená, že budete musieť vybrať tuning, ktorý najlepšie vyhovuje aktuálnej konfigurácii vášho motora

Metóda 4: Nútená indukcia

Ak motor vášho vozidla štandardné nasávanie, vynútená indukcia poskytne výrazné benefity. Nútená indukcia môže mať formu turbodúchadla alebo kompresora.

Turbodúchadlá vyrábajú energiu pomocou zvyškových výfukových plynov na roztočenie turbínového kolesa, ktoré tlačí viac vzduchu do motora. Pri väčšom množstve vzduchu môže motor spaľovať viac paliva, pre dosiahnutie vyššieho výkonu.

Kompresor funguje podobne ako turbodúchadlo v tom, že do motora tlačí viac vzduchu. Avšak, kompresor je poháňaný remeňom, takže na prevádzku potrebuje určitý výkon motora. Výhodou turbodúchadla je okamžitá odozva, zatiaľ čo kompresor môže mať trochu oneskorenie, kým sa naštartuje.

Pretože pridanie nútenej indukcie zvyšuje zaťaženie motora a hnacej sústavy vozidla, možno budete potrebovať podporné úpravy

Metóda 5: mena motora

Ak vám dôjdu upgrady pre výkon a nechcete rozobrať váš existujúci motor, aby ste mohli upravovať vnútorné prvky, mali by ste porozmýšľať nad výmenou motora. Výmena za výkonnejší motor môže byť efektívnym spôsobom, ako zvýšiť výkon vášho vozidla.

Niektoré meny motorov sú pomerne jednouché, zatiaľ čo iné môžu vyžadovať rozsiahlu úpravu.