Znáte hlavní přestupky tuzemských řidičů?

Vyhláška ukládá každému řidiči to, aby jezdil podle předpisů. Ne každý, ale dané předpisy skutečně plní, do posledního detailu. I proto se objevuje řada přestupků, které jsou pokutovány. O jaké se jedná? Podívejme se na přehled těch hlavních.

Nedodržení rychlosti

Každý ať si sáhne do svého svědomí a odpoví si na otázku, zda ho má v tomto směru skutečně čisté. Odpovědí jistě bude, že nikoliv. Když se někde objeví dopravní značení, které upravuje povolenou rychlost v daném úseku, je jenom málo řidičů, kteří ji skutečně přesně a striktně dodržuje. Většina vždy jede o něco rychleji. Když se podíváme na to, kde k daným prohřeškům často dochází, jde o:

  • Obce a města
  • Silnice mimo obec
  • Místa s rychlostním omezením

Nerespektování značky upravující přednost

Je to velký nešvar tuzemských řidičů. Mnoho z nich přednost sice dává, ale skutečně až ve chvíli, kdy je to nezbytné. Pokud svislé dopravní značky upozorňují na nutnost dání přednosti, je mnoho řidičů, kterým se nechce zastavovat a za cenu omezení i ohrožení na hlavní silnici vjedou. Podobné je to v případě jízdy na oranžovou nebo snad i na červenou, nebo nešvar spojený s tím, že se jenom málokterému řidiči chce plnohodnotně zastavit na stopce.

Držení mobilního telefonu

Ten řidič během jízdy nesmí držet v ruce. A je jedno, zda má v plánu psát SMS, nebo telefonovat. Pokud ho policejní hlídka přistihne, zaplatí nejenom tučnou pokutu, ale může se těšit i na nemalý bodový příděl. Přitom, nejjednodušší handsfree sady lze pořídit už za několik stovek korun.

Nepozornost

Vlivem nepozornosti mohou řidiči sjet do příkopu, poškodit značky a jiné okolí silnic, nebo nedobrzdí při prudkém zastavení. Ani toto není nic výjimečného. Nepozornost může mít mnoho příčin. Mezi hlavní patří velká únava, malé dítě v autě, domácí mazlíček v autě, nebo debata se spolujezdci ve voze.