Elektromobily v dnešní době trpí především na krátký dojezd a pomalé dobíjení. Oba tyto problémy by ale mohlo vyřešit bezdrátové nabíjení.
Domácí nabíjení elektromobilu zatím spoléhá na dostatečný přítok elektrické energie přes kabel. V budoucnosti by ale něco takového nemuselo být nutné. Je totiž možné, že klasický kabel brzy nahradí bezdrátové řešení.
Bezdrátové nabíjení
Domácí nebo firemní stojan na dobíjení elektromobilu potřebuje jasné uzemnění, dlouhý kabel a také povolení místních úřadů. Nic takového by už brzy nemuselo být nutné. Bezdrátové nabíječky jiných elektrických zařízení jsou už v dnešní době běžné, proč by tedy něco takového nemohlo být proveditelné i v prostředí elektromobilů?
Samozřejmě je to proveditelné. A na tomto řešení se pracuje už poměrně dlouho. Vždyť se o něm mluví už od roku 2011. Tehdy byla světu představena nová bezdotyková technologie dobíjení. Tato technologie si získala přízeň spolkového ministerstva životního prostředí, které ze svého rozpočtu část výzkumu samo financovalo. Cílem tohoto programu je vytvořit bezdotykové dobíjecí stanice, které by mohly být neviditelně začleněny do jakéhokoliv prostředí.
Neviditelná cívka
Základem tohoto projektu je účinný indukční přenos energie. Ten má zajistit primární cívka, která bude plně zapuštěná ve vozovce nebo v podlaze. Tato cívka by byla připojena k distribuční síti a spolupracovala by s další cívkou, tentokrát umístěnou na spodní části elektromobilu. Při jejich bezdrátovém propojení (například při zaparkování u obchodu) by tak bylo možné efektivně dobíjet baterii, aniž by si toho někdo všiml.
Otázkou ale zůstává, jestli je něco takového v dnešní době proveditelné. Vždyť i bezdrátové dobíjení malých elektrospotřebičů zatím není příliš efektivní. Představa, že by domácí nebo firemní stojan na nabíjení elektroauta nahradila neviditelná cívka, je ale lákavá. Až budoucnost ale ukáže, jestli se takové nebo podobné řešení povede úspěšně implementovat a rozšířit mezi majitele elektromobilů.