Hledáte si práci? Potom je dobré zohlednit nejenom typ a náročnost práce, ale také to, kolik peněz budete brát. Co vše byste měli vědět o své mzdě? Podívejte se s námi na výčet několika důležitých věcí.
Kolik reálně dostanete?
Je dobré vědět, že konkrétní číslo které uslyšíte na pohovoru, nemusí odpovídat částce, která vám bude reálně vyplacena. To proto, že konkrétní výše mzdy se dělí do tří kategorií:
- Superhrubá mzda
- Hrubá mzda
- Čistá mzda
U prvních dvou kategorií je třeba započítat zákonné daně a odvody. Teprve ona čistá mzda je sumou, která vám bude zaslána na účet, nebo vám bude vyplacena v hotovosti. Zjistit z hrubé nebo superhrubé mzdy tu čistou lze pomocí různých online kalkulaček, které hodnotu spočítají nejen rychle, ale také přesně.
Na jakou sumu máte nárok?
Především u státních zaměstnanců jsou platy v podstatě pevně dány. A to s ohledem na vzdělání, délku praxe, ale i s ohledem na typ konkrétní pozice. V tomto segmentu už dlouho existují takzvané platové třídy, které jasně charakterizují to, jak vysoká je odměna v rámci konkrétní pozice v tabulce. Dané třídy však můžete aplikovat i na pracovní poměr u soukromé firmy. Mohou vám pomoci v určení toho, o kolik si říci na pohovoru, stejně jako v určení toho, zda je konkrétní nabízená mzda skutečně adekvátní, nebo nikoliv.
Existuje také minimální mzda
Ta je charakteristická tím, že u klasické smlouvy nesmí výše platu pod tuto hodnotu klesnout. Ta je pro rok 2018 stanovena na 12 200 Kč neboli na 73,2 Kč za hodinu práce. Nutno říci, že je to mzda za nekvalifikovanou práci. I zde totiž existuje konkrétní platová třída, která je spojena hlavně s typem pozice a s tím, co budete jako zaměstnanci dělat. V třídě nejvyšší je hodnota minimální mzdy stanovena na 24 400 Kč. Týká se především různých vedoucích pracovníků, ale i těch, kteří jsou pověřeni vytvářením různých strategií a plánů.