Jak hlásit dopravní nehodu?

Dopravní nehoda je nepříjemná záležitost, každý z nás by se jí nejradši vyhnul. Ne vždy ale máme takové štěstí, proto je důležité vědět, jak se v takovou chvíli zachovat a jak nehodu nahlásit.

Stačí chvilka nepozornosti

Dopravní nehoda bývá otázkou pár vteřin, nevyhnou se jí ani ti, kdo se snaží jezdit co nejopatrněji. Nikdy nevíte, koho na silnici potkáte. Když k nehodě dojde, měli byste:

  • Zastavit a zajistit místo nehody tak, že zapnete výstražná světla, vypnete motor, obléknete si reflexní vestu a do předepsané vzdálenosti umístíte výstražný trojúhelník.
  • Zjistit zdravotní stav posádky, případně poskytnout první pomoc.
  • Neprodleně kontaktovat složky IZS, stačí volat na jednotnou linku 112.
  • Policie je zapotřebí u nehod, kdy dojde ke zranění nebo usmrcení osob, k hmotné škodě na některém z vozů nad 100 000 Kč, nebo pokud se s dalším účastníkem nehody nedohodnete na zavinění. Další důvod pro kontaktování policie je skutečnost, že došlo i ke škodě na majetku třetí osoby, například na svodidlech, veřejném osvětlení apod.
  • Pokud není nutné přivolat policii, vyplňte formulář s názvem Záznam o dopravní nehodě.
  • Poškozené automobily nafoťte co nejdetailněji, fotografie mohou sloužit jako podklad pro pojišťovnu.
  • Škodu nahlaste pojišťovně toho, kdo nehodu zavinil. Pojistné plnění půjde z jeho povinného ručení.

Víte, že sjednání povinného ručení ukládá každému majiteli vozidla zákon? Auto bez něj vůbec nesmí na pozemní komunikace.

Jak škodu hlásit pojišťovně?

Máte v důsledku nehody nepojízdné vozidlo? Pak kontaktujte asistenční službu své pojišťovny a poproste o odtah vozidla. Telefonní číslo na asistenční služby najdete na zelené kartě, která je dokladem o sjednání povinného ručení. Pokud jste škodu nezavinili, asistenční služby uhradí pojišťovna z povinného ručení viníka.

Neprodleně také škodu nahlaste, a to telefonicky, písemně nebo pomocí online formuláře. Pojišťovna od vás bude chtít záznam o dopravní nehodě nebo protokol od policie, a prohlídku likvidátorem pojistných událostí. V některých případech si vyžádá i další doklady, například kopii technického průkazu nebo kopii řidičského průkazu řidiče.

A co když viník nemá povinné ručení? I to se bohužel stává, nehodu pak musíte nahlásit České kanceláři pojistitelů (ČKP). Bát se nemusíte ani o proplacení škody, o to se postará garanční fond. ČKP pak bude škodu po viníkovi vymáhat.