Denní svícení zadních lamp? Dost možná brzká realita!

Policie v Česku by si přála zavedení povinnosti denního svícení i u zadních lamp automobilu. To by ovšem mohlo přinést velmi vážnou technickou potíž pro některé vozy.

Být viděn

Být na silnici co nejlépe vidět je klíčem k bezpečnost. I proto byla v České republice zavedena povinnost denního svícení, kterou za 12 let bereme jako naprostou samozřejmost. Policie by si však přála, aby denní svícení bylo nutností také pro zadní lampy automobilů. Například když z jasného dne vjedete do lesa, než si oči zvyknou na příšeří, můžete přehlédnout před sebou pomaleji jedoucí vozidlo, a vrazit do něj,“ pojmenovává riziko Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie.

Myšlenku policie vysvětluje nutností zvýšit bezpečnost na silnicích a tím přispět ke snižování počtu dopravních nehod a mrtvých na silnici. „I kdyby se podařilo takto zachránit třeba jen několik životů, stojí to za to,“ říká šéf dopraváků. Svícení vzadu by pomohlo i lépe identifikovat vůz za soumraku.

Evropská legislativa je navíc tomuto nařízení již plně nakloněna. Možnost svítit za dne i zadními svítilnami je umožněna předpisem EHK č. 48 z roku 2011. Každý stát unie si tak může vybrat či nikoliv, zda jej implementuje do své jurisdikce. „U dříve schvalovaných vozidel byl požadavek pouze na svícení denních svítilen, aktuálně je ovšem možné, aby spolu s denními světlomety svítily i zadní/boční obrysové svítilny,“ vysvětluje Tomáš Kvíz z Dekry.

Technické problémy starších automobilů

Otázkou však zůstává, jak by se s takovým nařízením popasovali vlastníci starších automobilů. Přeci jen průměrný věk vozidla v Česku je 15 let a některé z nich budou určitě narážet na technické problémy spojené s tímto nařízením. Proto ty by bylo nejlepší zavést tuto povinnost pouze u automobilů od určitého data výroby, u kterých se předpokládá, že jsou technicky způsobilé nařízení vyhovět.